My, Białorusini, dziś jak nigdy dotąd potrzebujemy Waszej Solidarności. Nikt nie wie lepiej niż Polacy,  jak ważna jest Solidarność z walczącymi o swoją wolność i swoje prawa i w jaki sposób można ją okazać.

Proponujemy Wam 3 proste sposoby :

1. Listy do więźniów politycznych

2. Biały czwartek

3. Listy do Komisji Europejskiej i podpisy pod petycją

Przez ostatnie kilka tygodni głosimy hasło "Białoruś potrzebuje pomocy". A każdy z 451 więźniów politycznych potrzebuje Waszego wsparcia. Każdy list, każda kartka, którą dostają, to niczym świeże powietrze. A to, że wspiera ich cały świat, na pewno doda im sił w ich walce. 

1. Listy do więźniów politycznych
Prosimy was o te słowa wsparcia dla białoruskich więźniów sumienia.
Lista więźniów dostępna pod linkiem.

 

Zrobić to można na 2 sposoby:

 • Online za pomocą formy niżej
 • Kup kartkę i napisz kilka słów o swoim życiu czy o swoim dniu. Nie można pisać żadnych haseł politycznych, cenzura nie przepuści listów o Nowej Białorusi czy o wspólnej polsko-białoruskiej przeszłości


  2. Biały czwartek

  W 2020 roku biały kolor stał się kolorem wolnych, uczciwych, pokojowych Białorusinów. Załóż coś białego i zrób zdjęcie z hashtagiem #WhiteForBelarus #StandWithBelarus

  3. List do Komisji Europejskiej

  Kolejna ogromna prośba do Was jako do obywateli Unii Europejskiej: piszcie do przedstawicieli Komisji, proście o wsparcie Białorusinów, apelujcie o wprowadzenie sankcji wobec przestępczego reżimu Łukaszenki.

  "Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze"
  bł. ks. Jerzy Popiełuszko

  Inicjatorem akcji jest Narodowa Ambasada Białorusi w Polsce.
  Narodowe Ambasady Białorusi to inicjatywa oparta na białoruskiej diasporze w całym świecie przy wsprarciu liderki narodowej Białorusi Swietłany Ciechanowskiej i Narodowego Zarządu Antykryzysowego.

  Jej główne zadania i funkcje :

  1. Informowanie społeczeństwa o sytuacji na Białorusi.
  2. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z organami państwowymi, stowarzyszeniami, związkami zawodowymi, kręgami biznesowymi, naukowymi i kulturowymi za granicą.
  3. Pomoc obywatelom Białorusi zmuszonym do opuszczenia kraju.

  TOP