My, Białorusini, dziś jak nigdy dotąd potrzebujemy Waszej Solidarności. Nikt nie wie lepiej niż Polacy,  jak ważna jest Solidarność z walczącymi o swoją wolność i swoje prawa i w jaki sposób można ją okazać.

Proponujemy Wam 3 proste sposoby :

1. Listy do więźniów politycznych

2. Biały czwartek

3. Listy do Komisji Europejskiej i podpisy pod petycją

Przez ostatnie kilka tygodni głosimy hasło "Białoruś potrzebuje pomocy". A każdy z 451 więźniów politycznych potrzebuje Waszego wsparcia. Każdy list, każda kartka, którą dostają, to niczym świeże powietrze. A to, że wspiera ich cały świat, na pewno doda im sił w ich walce. 

1. Listy do więźniów politycznych
Prosimy was o te słowa wsparcia dla białoruskich więźniów sumienia.
Lista więźniów dostępna pod linkiem.

 

Zrobić to można na 2 sposoby:

 • Online za pomocą formy niżej
 • Kup kartkę i napisz kilka słów o swoim życiu czy o swoim dniu. Nie można pisać żadnych haseł politycznych, cenzura nie przepuści listów o Nowej Białorusi czy o wspólnej polsko-białoruskiej przeszłości


  2. Biały czwartek

  W 2020 roku biały kolor stał się kolorem wolnych, uczciwych, pokojowych Białorusinów. Załóż coś białego i zrób zdjęcie z hashtagiem #WhiteForBelarus #StandWithBelarus

  3. List do Komisji Europejskiej

  Kolejna ogromna prośba do Was jako do obywateli Unii Europejskiej: piszcie do przedstawicieli Komisji, proście o wsparcie Białorusinów, apelujcie o wprowadzenie sankcji wobec przestępczego reżimu Łukaszenki.

  "Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze"
  bł. ks. Jerzy Popiełuszko

  Inicjatorem akcji jest Narodowa Ambasada Białorusi w Polsce.
  Narodowe Ambasady Białorusi to inicjatywa oparta na białoruskiej diasporze w całym świecie przy wsprarciu liderki narodowej Białorusi Swietłany Ciechanowskiej i Narodowego Zarządu Antykryzysowego.

  Jej główne zadania i funkcje :

  1. Informowanie społeczeństwa o sytuacji na Białorusi.
  2. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z organami państwowymi, stowarzyszeniami, związkami zawodowymi, kręgami biznesowymi, naukowymi i kulturowymi za granicą.
  3. Pomoc obywatelom Białorusi zmuszonym do opuszczenia kraju.

   

  Projekt BELARUSAM.PL jest dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

  Project BELARUSAM.PL is financed by Solidarity Fund PL within the framework of the Polish development cooperation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

   

   

  TOP